Splošni odgovori pridejo prav
Stranke se na nas obračajo z različnimi vprašanji. Med slednjimi se nekatera pogosto ponavljajo. Tukaj je zbranih nekaj najpogostejših.
V kolikor med njimi ni odgovora na vaše najpomembnejše vprašanje, nas pokličite ali pošljite elektronsko sporočilo. Dogovorili se bomo za termin sestanka, ki bo rezerviran samo za vas in kjer nam boste lahko osebno razkrili vaše želje in pričakovanja.
V našem podjetju ne ponujamo tipskih hiš, zato tudi ne razpolagamo s katalogom hiš, ki bi vam ga lahko poslali.
Pri tipski hiši je tako, da prvotno ne izhaja iz želja konkretnega naročnika, iz njegovega življenjskega stila, kot tudi ne iz danosti njegove parcele. Pri nas pa želimo izhajati prav iz vsega naštetega (in še česa).
Za sodelovanje z nami potrebujete projektanta, s katerim boste zasnovali hišo, pravo za vas.
V naši ponudbi ni izdelave projektne dokumentacije. Za sodelovanje z nami potrebujete projektanta, ki bo uredil vse potrebno - od idejnega načrta do uporabnega dovoljenja. Na ta način sami sebi omogočite, da boste skupaj zasnovali hišo po vaši meri.
V kolikor se z željo po gradnji hiše na nas obrnete še preden imate izbranega projektanta, vam lahko pridemo nasproti tako, da vam koga priporočimo.
Izbor projektanta je sicer ena ključnih faz pri gradnji hiše. Privoščimo vam projektanta, ki posluša stranko in sledi njenim željam, ob tem pa zna strokovno nadgraditi njeno idejo. Projektanta, ki zna voditi stranko s praktičnimi uporabniškimi nasveti, racionalno izrabiti dani prostor (danost parcele in interierja) ter definirati detajle z uporabo pravih materialov, da hiši podaljša življenjsko dobo in zmanjša stroške vzdrževanja. In projektanta, ki je dovolj izkušen, da zna stranko zadržati v želenem cenovnem razredu. Različne rešitve in odločitve namreč različno vplivajo na ceno. Dostikrat so možni kompromisi, le če se o njih pogovarjamo pravočasno.
Pred prvim sestankom s projektantom bi domača naloga vsakega, ki se odloča za gradnjo hiše, morala biti, da razmisli o tem, kakšne so njegove navade, želje, življenjski stil in zmožnosti. Le če jih pozna, lahko svoje konkretne želje, pomisleke in pričakovanja v nadaljevanju zaupa projektantu.
In še dobronameren nasvet: reševanje vprašanj je najcenejše na papirju. Največje prihranke pri gradnji se zato lahko doseže pri projektiranju. Pri izvedbi žal ne.
Ne. Pri nas vam izdelamo leseno skeletno hišo največ do faze zunaj dokončan objekt oziroma do 3. podaljšane gradbene faze.
Glede na vaše želje lahko izvedemo tudi manj del, kot jih obsega omenjena faza. Lahko postavimo tudi samo skelet in nato z deli nadaljujete v lastni režiji. Kaj vključimo v našo ponudbo, je stvar dogovora.
Pogodba po tem načinu predvideva izvedbo hiše od ustrezno pripravljene in hidroizolirane temeljne plošče dalje, vključno z/s:
- zaključeno fasado,
- vgrajenim stavbnim pohištvom (okna, vhodna vrata),
- izoliranimi zunanjimi stenami, z zunanje strani zaprtimi z lesno vlaknenimi fasadnimi ploščami, z notranje strani pa z OSB ploščami (z zrakotesno zalepljenimi stiki),
- izoliranimi notranjimi stenami, z obeh strani zaprtimi z OSB ploščami,
- stopnicami iz OSB plošč,
- medetažno konstrukcijo s stropniki, nosilci in z OSB ploščami,
- streho s kritino in kleparskimi zaključki.
Opomba: Izbor vrste kritine in stavbnega pohištva za vgradnjo je pri nas stvar dogovora.
Ko končamo s pogodbenimi deli, je hiša zaščitena pred zunanjimi vplivi. Za naročnika to pomeni, da lahko nadaljuje z deli v notranjosti: nadaljevanje z elektro in strojnimi inštalacijami, izvedba estrihov, suhomontažno zapiranje stropov in sten ...
Informativno ponudbo vam lahko izdelamo na podlagi vsaj idejne zasnove vaše hiše.
Ker idejni načrti običajno še ne vsebujejo dovolj podrobnih podatkov, se natančnejša ponudba lahko pripravi na osnovi DGD dokumentacije.
Glede na to, da gradimo hiše na podlagi individualnih načrtov, je težko govoriti o ceni na splošno, saj je le-ta odvisna od arhitekture, detajlov, izbranih materialov (kritina, stavbno pohištvo s pripadajočimi elementi ...) ...
Ponudbo in s tem ceno vam lahko podamo na podlagi vsaj idejnega načrta vaše hiše.
Toplo priporočamo, da izvajalca izberete še preden projektant začne pripravljati PZI dokumentacijo. Torej še v fazi DGD dokumentacije (to je tista, ki jo potrebujete za pridobitev gradbenega dovoljenja). Na ta način se lahko začne sodelovanje med naročnikom, izvajalcem in projektantom v fazi, ko se podrobneje definirajo izvedbeni detajli. Takrat se še lahko podajo različne rešitve in je še čas za definiranje dokončne odločitve. To je pomembno tudi s finančnega vidika, saj različne rešitve različno vplivajo tudi na ceno.
Projektantom smo v fazi priprave PZI-ja na razpolago za posredovanje detajlov, vezano na naš sistem gradnje, in za morebitno pomoč pri projektiranju.
Na podlagi projektantovih PZI načrtov izdelamo delavniški načrt. Gre za računalniški 3D izris konstrukcije, ki omogoča detajlni pregled konstrukcije in obdelave pred začetkom izdelave v proizvodnji. Delavniški načrt je kompatibilen s CNC strojem. Na slednjem se začne natančen razrez konstrukcijskega lesa.
V obratovalnici na Škofljici imamo lastno računalniško vodeno CNC linijo nemškega proizvajalca.
Pri gradnji hiš lahko na razpisu za nepovratna finančna sredstva Eko sklada RS kandidirate za sofinanciranje gradnje cele hiše ali pa pridobite spodbudo za nekatere posamične komponente: za vgradnjo toplotne črpalke, vgradnjo prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka, spodbudo za vgradnjo solarnega sistema ...
Kandidirati se da še na posebnem javnem pozivu za vgradnjo naprave za samooskrbo z električno energijo (fotovoltaika).
Za izolacijo in okna pri novogradnjah ni možno uveljavljati subvencije. V smislu ločenih komponent. Lahko pa, kot že omenjeno, pridobite nepovratne finančne spodbude za gradnjo hiše v celoti, kjer se upošteva tudi vgrajena izolacija in okna.
Več o subvenciji za t.i. "pasivne hiše" si preberite v odgovoru na vprašanje 'Ali gradite tudi pasivne hiše, za katere lahko koristim subvencijo Eko sklada?'.
Da, naš sistem gradnje ustreza zahtevam Eko sklada RS za pridobitev nepovratne finančne spodbude za gradnjo skoraj nič-energijske eno- ali dvostanovanjske stavbe, v kolikor so za to izpolnjeni tudi drugi pogoji.
Osnovni pogoj za pridobitev nepovratnih sredstev za gradnjo hiše je, da mora imeti hiša potrebe za ogrevanje pod 15 kWh/m2 na leto.
Toplotna bilanca hiše se dokazuje s PHPP izračunom, ki sledi PZI načrtom arhitekture in strojnih inštalacij.
Gre za zahtevan sistem toplotne zaščite celotnega toplotnega ovoja stavbe (toplotna zaščita tal, zunanjih sten in strehe itd.) in sistem tesnjenja obodnih konstrukcij, vhodna vrata in okna morajo dosegati zahtevano toplotno prehodnost ter morajo biti vgrajena po načelu tesnjenja v treh ravneh (RAL montaža), vgrajen mora biti centralni sistem prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka, hiša mora najmanj 50% letne dovedene energije za delovanje stavbe (ogrevanje, hlajenje, prezračevanje, razsvetljava ...) pokriti iz obnovljivih virov energije ... Obvezen je tudi preizkus zrakotesnosti hiše (t.i. "Blower-Door" test).
Višina subvencije je odvisna od toplotne bilance hiše, velikosti hiše in vgrajenih materialov:
- Eko sklad podrobneje ločuje 'pasivne hiše' na tiste, katerih letna potreba po ogrevanju na letni ravni ne presega 15 kWh/m2, in tiste, ki imajo potrebo po ogrevanju pod 10 kWh/m2.
- Subvencija se dodeljuje glede na kvadraturo neto ogrevane površine, vendar ne več kot za 150 m2!
- Višina nepovratne finančne spodbude je določena tudi glede na vrsto izolacijskega materiala v toplotnem ovoju hiše. Razdeljena je na tri segmente: izolacija sintetičnega, mineralnega in naravnega izvora. Spodbuda v EUR/m2 neto ogrevane in prezračevane površine je najvišja, ko so vgrajena lesena okna in ko je 70% volumna izolacije naravnega izvora (lesna volna, celuloza ...).
Najvišja možna vrednost subvencije tako znaša 20.250 evrov (135 eur x 150 m2), v kolikor je hiša pod 10 kWh/m2a in izolirana z več kot 70 % naravnih materialov.
Gradnja hiše po zahtevah Eko sklada za pridobitev subvencije se splača predvsem tistim, ki tako ali tako razmišljajo o gradnji zares dobro izolativne hiše ( z naravnimi materiali) ter ki bi v vsakem primeru vgradili toplotno črpalko in centralni prezračevalni sistem.
Zato, ker pri našem načinu gradnje skeletnih hiš izhajamo iz difuzijsko odprtega sistema gradnje.
V difuzijsko odprtem sistemu ni potrebe po uporabi parnih zapor. Slednje so potrebne pri difuzijsko zaprtem sistemu gradnje. Pravilno vgrajene parne zapore (zatesnitev stikov in prebojev) morajo popolnoma preprečevati prehod zračne vlage. S tako načrtovanim sistemom preprečimo, da bi vlaga iz prostora prehajala v izolacijo ali konstrukcijo. S parnimi zaporami tako ščitimo 'klasične' izolacije, ker jim vlaga preveč škodi.
Ovire pa, kot pove že ime samo, le ovirajo, torej kontrolirano prepuščajo vlago. Pri zrakotesno izvedenih ovirah namenoma omogočimo, da zrak nadzorovano prehaja skozi celotno površino. Ker so v notranjosti stene vgrajeni naravni materiali, omogočimo, da se tudi vlaga, ki preide med konstrukcijo, porazdeli na večjo površino kot bi se v primeru, če bi uporabili umetne ali anorganske materiale. Le-ti namreč niso sposobni sprejeti vlage tako kot les in materiali na osnovi lesa. Prednost lesa je namreč ravno v tem, da se vlaži in suši.
Z vgradnjo parnih ovir in naravnih izolacijskih materialov torej omogočimo, da se del odvečne vlage akumulira v materialih, ki so jo sposobni sprejeti in oddati, pri tem pa odločilno ne spremenijo svojih toplotnih karakteristik.
Se ja pa potrebno zavedati, da ko govorimo o prehajanju vlage, to ne pomeni, da hišo prezračujemo. Veliko ljudi si namreč narobe predstavlja prezračevanje in difuzijsko odprtost. Kjub temu, da se odločite za difuzijsko odprto steno, je torej potrebno hišo prezračiti - ali prisilno ali z odpiranjem oken.
Kakšna je ustrezna ovira ali zapora (glede na Sd vrednost) za pravilno vgradnjo v sistem stene ali strehe, se določi z izračunom točke kondenziranja.
Do slednje pride zaradi čiste fizike. Toplota vedno prehaja iz toplejšega v hladnejši del. Zaradi postopnega ohlajanja toplega zraka pri prehodu skozi konstrukcijo bo ta v neki točki dosegel nasičenost z vlago in začel kondenzirati.
Ob nepravilnem vrstnem redu vgrajenih materialov, neustreznih materialih in/ali nepravilni izdelavi se lahko pojavi točka kondenzacije v izolaciji. V kolikor je ta količina prevelika, to pomeni nenadzorovano povišano vlažnost, ki škoduje izolaciji, predvsem pa lahko vpliva na življenjsko dobo lesene konstrukcije.
Fazni zamik je čas, ki preteče med pojavom najvišje temperature na notranji površini konstrukcije.
Pri našem načinu gradnje skeletnih hiš izhajamo iz gradnje z organskimi materiali. To pomeni, da skelet obdamo z naravnimi materiali, ki imajo najboljše toplotne karakteristike in so zelo paroprepustni. Zagotavljajo ustrezen fazni zamik prehoda toplote, ki je še kako pomemba komponenta pri odločanju za sistem gradnje. Ni namreč vseeno, ali se vam hiša poleti segreje v 5 ali 15 urah.
V primerjavi z umetnimi (EPS, XPS) ali anorganskimi (mineralna izolacija: kamena, steklena volna) imajo izolacijski materiali organskega izvora lahko kar 3-krat daljši fazni zamik prehoda toplote. Smiselno je zagotoviti vsaj 12 ur faznega zamika. V kolikor je ta manjši, se bodo prostori poleti preko dneva prekomerno pregrevali.
Na doseganje ustreznega faznega zamika prehoda toplote je potrebno biti pozoren tudi pri izboru izolacije v strešni konstrukciji. V poletnem času je streha zaradi visokih temperatur in absorbiranega sončnega sevanja na strešno kritino najbolj na udaru. In takrat mora izolacijski ovoj strehe zaščititi bivalni prostor pred prekomernim pregrevajem.
Za gradnjo skeletnih hiš uporabljamo lameliran lepljen (BSH) smrekov les, dolžinsko spojen (KVH) smrekov les in masiven les (za izvedbo ostrešij; na željo stranke se lahko tudi za streho predvidi lepljen les).
Lepljen konstrukcijski les dobimo ustrezno obdelan in sušen iz avstrijskega obrata s kontrolirano proizvodnjo lepljenega lesa, ki ima za to tudi ustrezno potrdilo.
Da, pri nas vam bomo skeletno hišo izdelali iz konstrukcijskega lesa, zaščitenega z zaščitnim sredstvom Silvanolin.
Izvedba spodnjega dela hiše je eden najbolj odločilnih sklopov del za trajnost objekta.
Ker se v našem podjetju zavedamo pomena kakovostno izvedenega stika med betonsko ploščo in leseno konstrukcijo, že v fazi načrtovanja predvidimo tri pomembne detajle.
Eden izmed njih je ta, da izvedemo tudi vertikalno hidroizolacijo s talne plošče na spodnji del zunanje skeletne stene.
Seveda, za vgradnjo kamina v leseno skeletno hišo ni ovir. Vam pa svetujemo, da izberete kaminske vložke oz. peči manjših moči, saj zaradi dobre izolativnosti naše gradnje obstaja velika možnost pregrevanja prostorov.
Za novogradnje (tudi če niso grajene v pasivnem standardu) se priporoča peči do 6kw. Seveda se lahko da tudi večje, vendar se peč/kamin ne bo izkoristila v polnosti, investicija bo veliko dražja, na koncu pa se ponavadi niti ne uporablja, ker je prehitro prevroče.
Nujno ni. Odločitev je odvisna od prepričanja vsakega posameznega investitorja; od tega, kako prepoznava stopnjo ugodja in kakovost bivanja.
V primeru, da želite pridobiti subvencijo Eko sklada, torej graditi skoraj nič-energijsko hišo, pa je vgradnja centralnega sistema prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka nujna.
Tako kot zidana tudi lesena hiša za ohranjanje kvalitete izvedbe, kakovosti bivanja in ohranitev optimalne funkcije tistih njenih delov, ki so izpostavljeni nenehnim mehanskim ali zunanjim vplivom, potrebuje redno in pravilno vzdrževanje, skrb, nadzor nad zaznanimi spremembami in nego za občutljive dele.
Vzdrževanje in redno pregledovanje zahtevajo predvsem fasada, streha, stavbno pohištvo in celoten inštalacijski sistem, kar pa je enako kot pri zidani hiši.
O tem, kolikšna bo življenjska doba lesene hiše, bo največkrat odločil gospodar sam.
Življenjska doba hiše je namreč odvisna predvsem od skrbnega pregledovanja in rednega vzdrževanja. Navzgor ni omejena, kar potrjujejo tudi več sto let stare lesene hiše doma in po svetu.
Ne pozabimo: skeletna gradnja je drugi najstarejši način lesene gradnje na svetu. Njeni začetki segajo v pozni srednji vek. Po evropskih prestolnicah so ohranjene številne skeletne stavbe zavidljive starosti. Skeletni sistem je torej preizkušen in trajen način gradnje.